Tarihi Asansör Restaurant

33

Şehit Nihat Bey Cad. No:76/A Karataş Konak / İzmir

Ülkemizin en önemli kentlerinden ve Ege’nin incisi, her konuda lokomotif kenti İzmir için yaşayanlarından çok sevdalıları konuşulur. Bir gün İzmir’e yerleşmek isteyenlerin oluşturduğu büyük bir hayran kitlesine her yerinden farklı duygularla göz kırpan İzmir, diğer büyük ve tarihi şehirler gibi hem tarihi eserleri hem turistik gezi noktaları turizm sektörü için de önemli bir kenttir. Agorasından tarihi Kemeraltı Çarşısı’na kadar akla gelebilecek her türden eserde olduğu gibi İzmir Tarihi Asansör için bağrına bastığı değerlerdendir.

Oldukça farklı kültürleri yıllarca başarıyla içinde barındıran İzmir bugün de bu kültürlerin oluşturduğu zenginliğin mirasını hem kendi halkıyla hem de ziyaretçileri ile paylaşmaktadır ki, asansör bu tip miraslara en tipik örneklerden biridir. İzmir halkı içerisinde Musevi vatandaşların özel bir yeri vardır. Kentin her türlü faaliyetinin içinde ön saflarda yer alan Musevi vatandaşlar bir liman ve ticaret kenti İzmir’in ekonomik hayatı içerisinde de önemli bir konumdadır. Birçok aile hala varlığını sürdürmektedir. Asansörün hikayesi de böyle bir aileden başlamaktadır.

Birbiri arasındaki yükseklik farkı nedeni ile yapılan merdivenler ile bağlantısı sağlanan iki caddeyi bağlamak esasına dayalı İzmir Tarihi Asansör inşası 1907 yılında yapılmış bir yapıdır. Bugünkü adları ile iki cadde, geçmişte ise sahil boyu ile Halil Rıfat paşa semti kentin gelişimi esnasında geçmişten gelen fiziksel özellikler nedeni ile birbirinden ayrılmıştır. Bu ayrılığın giderilmesi ve ulaşım için yapılan merdivenlere İzmir halkı Karataş Merdivenleri adını takmıştı. Tarihin derinliklerinden gelen taş ocağı kullanımın temel neden olarak görüldüğü bu ayrılığın giderilmesi için yapılan tam 155 basamaklı merdivenleri diğer bir adı, merdivenlerin başladığı noktada oturan ailenin adı ile aynıydı.

Devidas Merdiveni olarak anılmasındaki sebep olan Devidas ailesinin büyüğü, Devidas bir gün merdivenlerden düşerek ayağını kırar. Merdivenlerin indiği noktada ise yine bir başka Musevi Nesim Levi oturmaktadır. Nesim Levi bu olayın akabinde buraya bir asansör yapmayı planlar ve girişimlerine başladıktan bir süre sonra 1907 de inşaat tamamlanır ve iki semt artık kolaylıkla gidip gelinebilen bir duruma gelir.