HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

ABD’de 36 katlı Türk Evi’nde KKTC temsilciliği açılıyor

39

New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere dün ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ardından, bugün de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye hareket etti.

İrşad Esen’in haberi

İki lider 20 Eylül Pazartesi günü, New York’ta inşa edilen 36 katlı Yeni Türkevi binasının açılışını birlikte yapacak.

Yeni bina, Türkiye’nin New York’ta diplomatik temsilciliklerinin yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilciliğine de ev sahipliği yapacak.

BM BİNASININ TAM KARŞISINDA

BM binasının tam karşısında bulunan 36 katlı Türk Evi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk misyonlarının daha iyi hizmet vermesini sağlayacak.

Anadolu’daki 36 etnik yapıyı sembolize ederek 36 katlı olarak inşasına karar verilen Türk Evi, 2017 yılında eski binanın yıkımı sonrası yapılmaya başlanmıştı.

Binada Türkiye Cumhuriyeti’nin New York Başkonsolosluğu ile bağlı ataşelikler, BM Daimi Temsilciliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diplomatlarının kullanacağı ofisler, Merkez Bankası New York bürosu, bölgedeki Türk çocuklarına eğitim veren bir okul, toplantı-konferans ve sergi salonları yer alıyor.

1958 yılında IBM şirketinin idari merkezi olarak inşa edilen 12 katlı 45 metre yüksekliğindeki eski Türk Evi binası, 1977’de Türkiye tarafından satın alınmış ve kullanılmaya başlanmıştı.

2006 Eylül’ünde ise dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, binanın yıkılarak yerine yenisinin yapılması konusunda dönemin TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan’la protokol imzalamıştı.

600 metrekare taban alanına sahip eski Türk Evi binasına, yanındaki bina da 5,5 milyon dolara satın alınarak arsa genişletildi ve 1100 metrekareye çıkarıldı.

Eskisinden daha büyük bir alana kavuşan Türk Evi arsasında çalışmalara ancak 2017 yılında başlanabildi. Bu tarihte yıkımı gerçekleşen binanın yerine yenisi inşa edildi. Aradan geçen 4 yılın ardından tamamlanan 36 katlı bina 171 metre yüksekliğe sahip durumda. Bu yükseklikle BM binasından 4 metre daha uzun. Binada toplam kapalı alan genişliğinin 20 bin 200 metrekare olduğu belirtiliyor.

Bina içerisinden bir görüntü.

DIŞ CEPHESİ ZIRHLA KAPLI

Manhattan’ın en önemli konumunda bulunmasıyla Türk Evi gökdeleninin 2 milyar dolar değerlemeyi geçtiği tahmin ediliyor.

Dış cephesi kurşun geçirmez malzemeyle kaplanan Türk Evi, mimari projesiyle 2019 yılında Engineering News Record (ENR) tarafından ödüle layık görülmüştü.

Binanın Türk diplomat ve ataşeler dışında Azerbaycanlı yetkililerin kullanımına da açık olacağı ifade ediliyor.

Kovid-19 pandemisi nedeniyle açılışı bir yıl ertelenen binanın iç tasarımı, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden etkilenerek yapıldı.

TÜRK HİLALİNDEN ESİNLENİLMİŞ KIVRIMLI CEPHE

New York’un ticari, kültürel ve finansal merkezi Manhattan’da faaliyete geçmesi beklenen 36 katlı gökdelen, 20 bin metrekare alanda inşa edildi. Türkevi’nde ofis katları, 200 kişilik oditoryum ve sergi salonları bulunuyor.

AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

ABD’ye hareket öncesi açıklama yapan Erdoğan, “New York’ta diplomatik temsilciliklerimize ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilciliğine ev sahipliği yapacak olan Türkevi binamızın açılışını yerli ve yabancı çok sayıda dostumuzla, misafirimizle birlikte pazartesi günü anlamlı bir törenle gerçekleştireceğiz. BM binasının hemen karşısında yer alan arsamız üzerinde tarihi ve geleneksel mimari unsurların en modern tekniklerle birleşmesi neticesinde inşa edilen binamız, milletimize kazandırdığımız yeni bir şaheser olarak hizmete girmiş olacak.” diye konuştu.

BM ZİRVESİ

21 Eylül’de New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Ayrıca Rum Lider Nicos Anastasiadis’in de katılıcağı üçlü bir görüşme yapılması da planlanıyor. Fakat üçlü görüşmenin yapılacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.