HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Arıklı’ya tepki: ‘Yaptığınız bölücülükten vazgeçin’

2.644

25 Aralık’ta yapılacak olan yerel seçimlere az bir süre kaldı. Çoğu partiler bölgelerin kalkınması için proje üretmek yerine, ideolojik söylemler üzerine oy almaya çalışıyor.

Özellikle kendini sağ olarak niteleyen ve koalisyonla hükümette yer alan partilerin yaptığı açıklamalarda, muhalefet tarafı, yabancı ülkelerle işbirliği yapmak suçlanıyor. Ayrıca slogan niteliğinde vatansever söylemlerde bulunarak yerel seçimleri ‘Milli Dava’ olarak görüyorlar.

ARIKLI’DAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Son olarak YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı bugün partisinin düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, açıkça muhalefeti Amerika’nın desteklediğini, kendilerini ise Türkiye’nin desteklediğini söyledi.

Arıklı bu çıkışıyla hukuki bir itirafta da bulunmuş oldu. Siyasi partiler KKTC dışından bir ülkeden ‘Yasa’ gereği destek alamıyor. Arıklı’nın itiraf gibi bu açıklamasından sonra siyasi partilerin bağlı olduğu Yüksek Seçim Kurulu’nun nasıl bir yol izleyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

MDP’DEN TEPKİ

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Mert Coşkun, Arıklı’nın sözlerine tepki göstererek, ”yaptığınız bölücülükten en kısa sürede vazgeçin” çağrısında bulundu.

Hükümet ortaklarına seslenen Coşkun, ”bizi Türkiye destekliyor, bizden olmayanı AB, Amerika ve Rum destekliyor! Bu ne demektir? Şu algıyı artık bırakın. Kimlerin kimleri desteklediğini, kimlerin kimlerle oyun tuttuğunu, kapılarınızın arkasında ne tür pazarlıklar yaptığınızın farkındayız. Milletimizi, böl, parçala, yönet mantığında politikalarınızdan vazgeçin” dedi.

Muhalefet partilerine de çağrıda bulunan Coşkun, ”muhalefette olan ve bu söylemlerin tersini kullanan bölücülük yapan diğer siyasi partilere de seslenmek istiyorum. Bu kısa vadede size siyaseten belki kazandırır ama milletimize kaybettirir. Yaptığınız ayrıştırmadan en kısa sürede vazgeçin” açıklamasında bulundu.

H. Mert Coşkun, yerel seçimlerde aday olan bütün belediye başkanı adaylarına belediye meclis üyesi adaylarına ve muhtarlara başarılar dileyerek, ”Kıbrıs Türk halkından ricam lütfen ayak oyunlarına kanmasınlar ve particilik yapan değil, hizmet edeceğine inandığı adaylara oy vermelerini” istedi.

ERHÜRMAN’DAN TEPKİ: NE ALAKASI VAR?

Bu vahim sözlere karşı Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, dün sert bir açıklama yayımlayarak tepki göstermişti. Erhürman ”zerre inandırıcılığınız kalmadı demektir. Halkın aklıyla dalga geçiyorsunuz, çok yanlış yapıyorsunuz. Bu memlekette zaten demokrasiyi allem galem ettiniz, yerel yönetim seçimlerini de insanları ayrıştırma üzerinden, milli dava diyerek, birilerini ötekileştirerek iş yapacağınızı zannediyorsunuz, çok yanılıyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.