HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Bazı liselerde seyreltilmiş eğitime geçildi

37

Ülkede Mart 2020’de görülen koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca online devam eden öğrenciler, geçtiğimiz hafta yeniden okullara döndü.

İrşad Esen’in haberi

Fakat gerek pandemi dolayısıyla alınana önlemler gerekse okullardaki eksiklikler farklı tartışmaları beraberinde getirdi. Bununla birlikte alınan kararlarda zaman zaman değişikliğe gidildi.

Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL) öğrenim gören 9. ve 10. sınıfların tamamına ve Lapta Yavuzlar Lisesi’nde (LYL) sadece iki sınıfa seyreltilmiş (dönüşümlü) eğitim verileceği açıklandı. Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Lapta Yavuzlar Lisesi’nde sınıflarda yaşanan yoğunluktan şikayet etmişti.

AMCAOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Amcaoğlu, bakanlığın, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu kararları çerçevesinde aldığı ve okul idareleri ile öğretmenlerin hassasiyetle uyguladığı önlemler sayesinde sağlık açısından büyük bir sorunla karşılaşılmadan eğitimin devam ettiğini belirtti.

Bakan Amcaoğlu, bunun yanında sektörlerin açık olmasına bağlı olarak çalışan nüfusun artmasından dolayı bazı okullarda öğrenci artışı gözlemlendiğini söyledi. Bu bağlamda bazı okulların sınıf kapasitelerinin aşırı yüklendiğine işaret eden Amcaoğlu, pandemi koşulları da dikkate alınarak, okul idareleri ile de istişarelerde bulunduklarını ve yarından (20 Eylül Pazartesi) itibaren Lefkoşa Türk Lisesi’nde 9. ve 10. sınıfların tamamının seyreltilmiş (dönüşümlü) eğitime geçeceğini ifade etti. Bakan Olgun Amcaoğlu, diğer sınıfların ise tam zamanlı olarak eğitime devam edeceğini dile getirdi.

Bakan Amcaoğlu, yine aynı şekilde Lapta Yavuzlar Lisesi’nde de bir 9. ve bir de 10. sınıfta olmak üzere sadece iki sınıfta seyreltilmiş olarak eğitim verileceğini duyurdu.

Amcaoğlu şöyle devam etti:

“Seyreltilmiş eğitim alan öğrenciler uzaktan eğitim desteği verilecektir. Pandemi dolayısı ile pozitif ve temaslı olan öğrencilerimiz uzaktan eğitimlerini www.mebnet.net ‘Uzaktan Eğitim Sistemi’ web adresinde bulunan materyaller ile asenkron olarak sürdürecekler ve öğretmenlerin kendilerine verecekleri proje ve ödevlerle de destekleneceklerdir.”

Diğer tüm okullarımızda tam zamanlı eğitim devam etmektedir. Kayıtların ve ek bütünlemelerin tamamlanmasıyla birlikte okulların durumları sürekli olarak Bakanlığımız tarafından değerlendirilmeye devam edilecek ve kamuoyuna düzenli olarak bilgilendirme yapılacaktır. Halkımızdan ricamız bu dönemde yetkili makamlar dışında toplumda infial yaratıp çocuklarımızın geleceğine taş koymaya çalışan fırsatçılara güvenmemeleridir.”

ÜST KURUL, EĞİTİM KARARLARINI YENİDEN GÜNCELLEMİŞTİ

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yeni kararlar alarak pandemi nedeniyle eğitimle ilgili daha önce alınan kararlarına yenileri ilave etti, bazılarının ise kapsamını genişletti.

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.