HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Büyükyılmaz’dan Elsen’e tepki.. Dün zam yapılmıyor diye bugün ise zam yapılacak diye greve gidiyor.

98

El-Sen, KIB-TEK’te bu gece yarısından sonra süresiz greve gideceğini açıkladı.

El-sen  Başkanı Kubilay Özkıraç, gece yarısından sonra süresiz greve gideceklerini duyurdu. Özkıraç, “grevde toplumun mağdur edilmeyeceğini” kaydetti, “hastane gibi elzem noktalara gerekenin yapılacağı güvencesini” verdi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ( KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz El-Sen’in süresiz grev kararını SES KIBRIS’a değerlendirdi.

“Ortaya konan gerekçelerin hiç biri grev gerekçesi değildir” diyen Büyükyılmaz, El-Sen’in bu grev adımını art niyetli bir adım olarak değerlendirdi.

Büyükyılmaz, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın grevi erteleme hakkı olduğunu da kaydetti.

Büyükyılmaz şöyle konuştu:

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç’ın grev gerekçelerini dinledim ama anlattıkları içerisinde genel greve gidecek bir mazaret bulamadım.. Bu kurum dün de bu sorunları yaşıyordu, yarın da yaşayacak. Bu gerekçelerin herhangi bir tanesi grev gerekçesi değildir. Eğer personele ödeme yapılmaz, hak kesilirse o  zaman greve gidebilir, böyle bir hakkı yoktur”

2 yılda 350 milyon zarar

Büyükyılmaz elektrik zammının 2 yıldır yapılmaması nedeniyle kurumun 350 milyon TL zarara sokulduğunu belirterek, “Düne kadar El-Sen elektriğe zam yapılmadığı için grev yapmaya hazırlanırken, bugün zam yapılacak diye greve gidiyor. Bugün tam tersini konuşuyorlar” diyerek eleştiri yaptı.

Nizamnameye göre zammın bir gereklilik olduğunu belirten Büyükyılmaz, “aylık 30 milyon zararı var kurumun zam yapmadığı için… Ödemeleri yapabilmek için paraya ihtiyaç vardır” dedi.

Kıdem tazminatı… Külliyen yalan

Kıdem tazminatı konusunun külliyen yalan olduğunu savunan Başkan Büyükyılmaz, “Kim emekli olacaksa ve Yönetim Kurulu’nun gündemine geldi biz onayladık” diye konuştu

Sayaç eksikliği yok

Öte yandan malzeme ve özellikle sayaç eksikliğinden bahsedildiğine değinen Büyükyılmaz bu konuya da açıklık getirdi.

“9 bin adet pasif sayaç vardır… Pasif sayaçları gündeme aldık… Şimdi tamamı sökülüyor.. Ev sahiplerinin kontrolünden düştü bu sayaçlar.. Sayaçların borcunun ödenmemesi ve devre dışı kalması sonrasında kurum sayacı alabilir… 9 bin pasif bin tane de depoda arızalı sayaç vardır ve bu arızalı sayaçları da teknisyenlerimiz elden geçiriyor. Bu aletlere sahibiz”

34 istihdam yapıldı

İstihdam sıkıntısından bahsedildiğini ifade eden Turan Büyükyılmaz şöyle konuştu:,

“istihdam konusu.. Bizden önceki yönetim 34 kişi aldı. Oysa bir yılda 34 kişi zaten emekli olmadı.”

Burası sahipsiz değil

AKSA konusuyla ilgili şikayetin ise yönetim kurulunu değil hükümetleri bağladığını ifade eden Büyükyılmaz, “Ortaya konan grev gerekçesi olarak 6 maddenin hiç birinin grev hakkı doğurmadığını görüyoruz. El-Sen yönetimi art niyetli davranıyor. Biz gerekli tedbirleri alacağız, burası sahipsiz değildir.. Bakanlığın grevi erteleme hakkı vardır” diyerek sözlerini noktaladı

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.