HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Çakıcı: Ülkenin kaynakları 10-15 aileye aktarılıyor

44

Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkedeki kaynakların 10-15 aileye aktarıldığını iddia ederek, Tarım Reformu ile bu “adaletsiz teşvik sistemi”nin durdurulması gerektiğini kaydetti.

TKP’li milletvekili adaylarıyla Güzelyurt Açık Pazarı’nı ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Çakıcı, yaptıkları ziyaretlerde üreticiler ve pazar esnafının kan ağladığını gördüklerini belirtti.

Çakıcı burada yaptığı konuşmalarda şu mesajları verdi:

  • İnsanlar giderek yoksullaşıyor ama insanlığını kaybetmiş bu siyasi yapı zalimce halen partileriyle bu düzeni korumaya çalışıyorlar. Girdi maliyetlerinin giderek yükselmesiyle de fiyatlar geçmişe göre üç kat yükselmiş durumdadır. Halk ise bu pahalılıktan artık evine ekmek götüremez hale gelmiştir. Diğer tarafta ise bu soygun düzeninden yararlanan 10-15 aile mevcuttur. Bu 10-15 aileyi koruyan partiler ve arzuhalci durumda olan milletvekilleri bu sistemi korumak için ellerinden geleni yapıyorlar.
  • Bu ülkede kaynak vardır. Kaynak 10-15 aileye aktarılıyor. 3 bin narenciyeciye 3 milyon veremeyen bir hükümet bir aileye 3 milyon verebiliyor. Geriye kalan binlerce üreticiye para yoktur denerek destek verilmiyor ve yok olmaya bırakılıyor. Tarım Reformu yapılarak bu adaletsiz teşvik sistemi durdurulmalıdır.
  • Kaynaklar küçük orta işletmeler halinde olan üreticileri destekler noktasında olmalıdır. Devleti sömüren bu teşvik sistemi sona erdirilmelidir. Artık küçük orta işletmelerden keserek büyük işletmelere tröstlere (bir sanayi dalının, bir ortaklar grubunun eline geçmesiyle gerçekleşen tekelciliğin gelişmiş bir biçimi.) verilen kaynak akışı değiştirilmeli ve bu büyük işletmelerden kesilerek küçük orta işletmelere ve üreticilere kaynak aktarılmalıdır.
  • Bu ülkede sosyal adalet sağlanmalı, soygun düzenine son verilmelidir. TKP hükümete geldiğinde Tarım Reformu’nu yaparak küçük orta işletmelerin ve üreticilerin korunduğu ve geliştirildiği bir adil tarım sistemini hayata geçirecektir.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.