HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Canaltay önümüzdeki günlerde ihalesi açılacak dedi

47

Yolun yapımı için yaklaşık 10 yıl önce ihaleye çıkılan ve geçtiğimiz yıl sadece 1. Etabının çalışmalarına ancak başlanan Girne – Lapta arasındaki yol bir türlü bitirilemiyor.

İrşad Esen’in haberi

2 Temmuz 2020 tarihinde yapımına başlanan 13 km’lik Batı Çevre Yolu’nun 1. Etap çalışmalarının hâla devam etmesinden dolayı, bölge trafiği de tehlikeli bir hal alıyor. Geçtiğimiz haftalarda ölümlü bir kazanın yaşanmasının ardından yol yeniden gündeme geldi.

Alsancak Belediye Başkanı Ataser MYKibris.com’a kaza sonrası açıklama yapmış, yolun bitmemesine tepki göstermişti.

CANALTAY: İHALEYE ÇIKILIYOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, ”pandemi nedeniyle bakanlık bütçesinin sağlığa aktarılması nedeniyle ihale sürecin aksadığını” savundu.

Bugün açıklama yapan Canaltay, son günlerde yol yapımının devamına ilişkin yeni girişimlerde bulunduğunu, sürecin hızlandığını ve ”ileriki günlerde 2. Etap yol ihalesinin açılacağını” açıkladı.

SANER OCAK AYINDA AÇIKLAYACAKTI

Başbakan Ersan Saner, Ocak ayında Girne –Alsancak Yolu yapımı devam eden 1. Etap projesinde incelemede bulunarak, söz konusu yolun ilk etabının tamamlanmasının ardından,  2. Etap çalışmalarının nasıl gelişeceğini önümüzdeki günlerde tüm medyayla paylaşacağını açıklamıştı. Başbakan Saner’in açıklamasının üzerinden yaklaşık 9 ay geçmesine rağmen herhangi bir açıklama yapılmadı.

ATAKAN: SÜRE BOŞA HARCANDI

Bayındırlık ve Ulaştırma eski Bakanı, Halkın Partisi (HP) Milletvekili Tolga Atakan geçtiğimiz ay açıklama yaparak yolun bitrilememesini eleştirmişti.

Atakan, Alsancak-Lapta-Karşıyaka Yol Projesi’nin 2020 yılında başlatılan I. Etap çalışmalarının bir adım dahi ileriye götürülmediğini savunarak, hükümete yolun neden bir türlü tamamlanmadığını sordu.

Atakan, Girne Batı Çevreyolu projesinin devamı niteliğinde olan Alsancak-Lapta-Karşıyaka Yol Projesi’nde 10 aylık sürecin boşuna harcandığını belirtti.

Atakan sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

I. Etap projenin bitimi sonrası Alsancak girişine kadar sürecek ve projesi hazırlanan II. Etap ihalesi yapılacak ve yine bu günlerde Lapta bölgesine doğru devam edecek III. Etap projesi gündemde olacaktı. Ne var ki şu an görevde olan hükümet hazır olan II. Etap projeyi ihaleye çıkmak bir kenara, mevcut projeyi dahi bitiremeyip bölge halkına cefa çektirmeye devam ediyor. 10 aylık süreç boşa harcandı. Olan yine vatandaşa oldu.”

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.