HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

CTP’nin ardından TDP’de mahkemeye verdi

22

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ve 3 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayınlanan  ‘Nakdi Varlıklara İlişkin Mali Düzenleme Hakkında Yasa Gücünde Kararname”nin iptali ve yürütmesinin durdurulması için ara emri verilmesiyle ilgili Anayasa Mahkemesine dava dosyaladı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Avukat Boysan Boyra,  konuyla ilgili olarak bu sabah Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

TDP Başkanı Özyiğit başvurunun ardından yaptığı açıklamada 3 Ağustos tarihli Kararname ile yurtiçi ve yurtdışında bulunan kayıt dışı gelirlerin “yüzde 2 buçuk vergi” karşılığında kayıt altına alınmasına karar verildiğini belirterek, bunun kara para aklanmasını önleyen yasanın by pass edilerek ‘kirli’ paranın aklanmasının önünün açılması anlamına geleceğini savundu.

“Bu düzenlemeyle devlet komisyon alarak kara parayı aklar durumda olmayacak mı? Kayıt dışı, illegal ne varsa devlet eliyle resmileştirilip, aklanmış olmayacak mı? Devlete vergisini düzenli ödeyenlerin suçu ne?” diye soran Özyiğit, bu kararnameyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını, bu nedenle de bu davayı açtıklarını kaydetti.

CTP’DE BAŞVURMUŞTU

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ‘Nakdi Varlıklara İlişkin Mali Düzenleme Hakkında Yasa Gücünde Kararname’nin yürürlüğünün durdurulması başvurusu ile birlikte iptali için yargıya taşıdı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.