HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

DP ile YDP Töre’ye oy verdi, UBP bölündü: Bakan krizi yok…

57

MYKibris.com: M. İrşad Esen

Geçtiğimiz gün gerçekleşen Cumhuriyet Meclis Başkanlığı’na tek aday olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre 5. turda ”Meclis Başkanı” seçilebildi.

1. tur oylamada 22 kabul, 2.3. ve 4. tur oylamalarda ise 24 kabul oyu verildi ve 26 sayısına bir türlü ulaşılamadı. 4 turda da salt çoğunluğa ulaşılamadığı için 5. tur yapıldı.

Beşinci turda ise Töre için 27 kabul, 21 ret oy kullanıldı, 2 oy da geçersiz sayıldı. Zorlu Töre Meclis Başkanı seçilebildi.

Toplam 29 milletvekili bulunan hükümet kanadından milletvekilleri, kendi adaylarına kabul oyu vermeyerek seçilmesini engellemek istedi.

Böylelikle geçtiğimiz hafta güvenoyu alarak göreve gelen hükümet ilk ciddi sınavında tökezledi.

Yaşanan bu süreç yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

 

”SORUN UBP’DE BİZDEN YANA SIKINTI YOK”

Genç TV’de yayınlanan ‘’Er Meydanı’’ adlı programa konuk olan Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,  Zorlu Töre’nin beşinci turda seçilmesini ”YDP ile DP olarak oturduk konuştuk, Kimse Töre’ye itiraz etmedi. Toplam 5 vekil protokol ne ise onu uyguladık” sözleriyle açıklık getirdi.

Ataoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bize düşen görev desteklemektir. Bizden yana herhangi bir sıkıntı yok. YDP ile DP olarak oturduk konuştuk, bir sıkıntı yaşanmaması gerektiğini söyledik. Kimse Töre’ye itiraz etmedi. Toplam 5 vekil olarak, biz anlaştığımız protokol ne ise onu uyguladık.

Seçimi sırasında, UBP’li vekillerin oylarının fotoğrafını çektiğini görmedim, o esnada orada değildik, dışarıda konuşulanları duyduk”

BAKAN DEĞİŞİMİ…

UBP-DP-YDP hükümet modeli oluşurken, Başbakan Faiz Sucuoğlu ile ‘bizden doğacak herhangi bir sıkıntı olmayacak’ şeklinde konuştuk.

24 vekile sahip olan UBP, kendi içerisinde doğacak sorunları kendi çözer.

Kabinede olabilecek değişikleri Sucuoğlu’na sordum. Ucunun açık olduğunu ancak şu anda bir değişiklik olmayacağını söyledi. Ancak UBP PM’ye bu konuyla ilgili bilgi verdiğini, gerektiği zaman bir değişiklik olabileceğini söylediğini aktardı.”

TÜRKİYE İSTEMİYOR İDDİASI…

Bazı yayın organları Türkiye’nin, KKTC Dışişleri Bakanı olarak Hasan Taçoy, yerine bir önceki Dışişleri Bakanı olan Tahsin Ertuğruloğlu’nu istediği yönünde haberler yapmıştı. Başbakan Sucuoğlu ise bu tür iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.

TAÇOY TÜRKİYE’YE DAVET EDİLMEDİ

Türkiye’nin ev sahipliğinde 11-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek 2 binden fazla kişinin davet edildiği uluslararası 2. Antalya Diplomasi Forumu’na KKTC’den bazı isimler de davet edildi.

Davetliler arasında eski Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu bulunurken, yeni Dışişleri Bakanı Hasan Taçoy ise bulunmuyor.

Bakan Taçoy davet edilmediğini MYK Haber’e açıklama yaparak doğruladı.

Ayrıca forma, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da katılıyor.

 

SUCUOĞLU DA KATILIYOR

Taçoy’un haricinde Başbakan Sucuoğlu’nun da Türkiye’den davet almadığı yönünde bazı haberler çıkmıştı.

Bu haberlerin yalan olduğunu belirten ve set tepki gösteren Başbakan Sucuoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından 2. Antalya Diplomasi Forumu’na 10 Şubat tarihinde davet edildiğini ve bu davete katılacağını belirtmişti.

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.