HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Elektriğe yüzden 20 zam geliyor

12

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit, önümüzdeki ay elektrik fiyatlarında kilovat başına 56.58 kuruş ile 57 kuruş arasında zam yapılacağını açıkladı. Buna göre elektriğin kilowatsaatine yüzde 20 oranında zam yapılacak.

Maliye Bakanı Sunat Atun’un elektrik fiyatlarına artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle zam yapılacağının açıklamasının ardından vatandaş haziran ayı faturalarına ne kadar zam yapılacağını endişe ile bekliyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Başkanı Hasan Akyiğit BRT’de çıktığı programda, “Bu konuda Bakanlar Kurulu’nun kararı var. Her iki ayda bir Kıb-Tek’in maliyeti hesaplanır. Üretim maliyetlerinde düşüş de olsa, yükselme de olsa bu durum faturalara yansıyacak. 2 ayda bir bunu yapmak zorundayız. Şu anda elektrik maliyetlerimiz 3.25 TL civarında. Satış fiyatlarımız ise 2.70 TL. Kilovat başı 56.58 kuruş ile 57 kuruş arasında zam yapılacak” dedi.

ELEKTRİĞE NE KADAR ZAM GELMİŞTİ?

İstifa eden 26’ncı hükümet döneminde elektrik fiyatlarına yüzde 300 zam gelmişti. Mart başında üçlü tarife yerine geçilen tekli tarifede 0-250 kilowat/saat arasına kadar tüketim 98 kuruş olarak sabitlenirken, 251-500 kilowat/saat arası 2,70 TL’ye çıkarılmıştı. Ayrıca tarife kapsamında her +250 kilowat/saat tüketimde ücret kademeli olarak artıyor.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.