HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Erdoğan: Pakistan’a görev düşüyor, Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız

46
Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda Pakistan’a hayati görevler düştüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri bu şekilde ortadan kaldırabiliriz. Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Sac Kesim Töreni’nde konuştu.
“Pakistan’la savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı daha da ilerletmek konusunda mutabıkız” diyen Erdoğan, “Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan‘a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, “Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz. Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız. Bölgenin ve Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Türkiye savunma sanayi alanında dünyanın en üst ligine çıkacak’

“Savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir yere geldik” açıklamasında bulunan Erdoğan, “Türkiye büyüdükçe ve güçlendikçe elde edeceği imkanların her birini dostlarıyla kardeşleriyle bölüşmekten memnuniyet duyan bir ülkedir. 4-5 yıl içinde hepsi de neticelenecek projeler devreye girdiğinde Türkiye savunma sanayi alanında dünyanın en üst ligine çıkacaktır” dedi.

‘Rus ve Türk mürettebat için taziyelerimi sunuyorum’

Erdoğan, “Dün Kahramanmaraş‘ta yangın söndürme çalışmaları esnasında kaza kırıma uğrayan uçakta hayatını kaybeden Rus ve Türk mürettebat için taziyelerimi sunuyorum” dedi.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.