HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Hayvancılar eyleme hazırlanıyor: İşte 6 maddelik talepleri…

91

Arpa fiyatına yüzde 80 zam yapılmasıyla ilgili hayvan üreticileri, geçen hafta yaptıkları eylemden sonuç alamayınca “büyük bir” eylem yapacaklarını duyurmuşlardı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği binasında basın toplantısı düzenleyen üreteciler, 23 Mayıs’ta ülke genelinde yapmaya hazırlandıkları “büyük eylem planını” açıkladı.

Eylemciler ve Başkan Mustafa Naimoğulları, yaşadıkları sıkıntılar ve eylem planıyla ilgili basına bilgi verdi.

23 MAYIS’TAN İTİBAREN SÜRESİZ ARAÇLI EYLEM

Cuma günü Bakanlığın arpaya %80 zam yaptığını söyleyen Naimoğulları, birçok hayvancıdan ‘Bu paraya yem alamayız, hayvanlarımızı satıyoruz’ yönünde telefon aldığını anlattı.

Toplumsal mücadele başlatacaklarını bildiren Naimoğulları, hem ülke geneli hem de bölgelerde eylem yapacaklarını duyurdu.

6 MADDEDE TALEPLER…

Naimoğulları, “Geçen sefer 6 kişi tutuklanmıştı, bu sefer 600 kişi tutuklasınlar” diyerek hükümetten taleplerini şöyle sıraladı:

  1. Arpa zammının geri çekilmesi
  2. Küçük başa doğrudan gelir desteğinin ödenmesi
  3. Ek bütçe oluşturulması
  4. Elektriğe yapılan zamlı tariflerin düzenlenmesi
  5. Akaryakıt desteği ile SÜTEK ödemelerinin her ayın 5’inde ve 20’sinde zamanda yapılması.
  6. Süt borsasının derhal kaldırılması
“BİZ BATTIK SİZ DE BATIN”

Naimoğulları, “Her gün ölmektense, 1 gün eylemde ölelim. Bu işi artık yapmayacağız. Bununla övünün. Üretimi bitirdiniz, madem biz battık siz de batın. Bu ülkeyi bugüne dek üreticiler ayakta tuttu. Üretici evine ekmek getiremiyor” dedi.

Bilindiği gibi Birlik, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı ve SÜTEK önünde eylem yapmış, aralarında Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın da bulunduğu bazı üreticiler, kurumların önüne gübre dökmek isterken gözaltına alınmıştı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.