HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Hükümetin, vatandaşa test kitlerini 5 kat kârla sattığı belgelendi.

91

Bakanlar Kurulu 1 Eylül tarihinde aldığı karar ile aşısız kişilerden artık test ücreti alınacağını duyurmuş, ve söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürülüğe girmişti. Test ücretlerinin yüksek olması vatandaşların tepkisini çekmiş, muhalefet partileri ise hükümeti eleştirmişti.

İrşad Esen’in haberi

250 BİN TEST KİTİ ALINIYOR

14 Eylül Salı günü toplanan Bakanlar Kurulu, Türkiye’den 250 bin adete test satın almak için yeni bir karar aldı. Bu karara göre 150 bin PCR, 100 bini ise Antijen olmak üzere toplam 250 bin adet test kiti, toplam 4 milyon 947 bin liraya T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren USHAŞ firmasından satın alınacak.

Bu meblağın ödemesi, Türkiye ile imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nde yer alan ”Corona Virüsü ile Mücadele Giderlerine Katkı Projesi” hesabından karşılanarak Türkiye tarafından hibe edilmiş olacak.

TESTİN TANESİ 20 LİRAYA GELİYOR

Toplam tutar olan 4 milyon 947 bin lira 250 bin test sayısına bölündüğünde, test kitlerinin tanesinin 19,78 kuruşa geldiği görülüyor.

Üstelik antijen test kitleri PCR test kitlerine göre çok daha ucuza satılmasına rağmen ortalama bu rakama ulaşılıyor.

EN AZ 5 KAT KÂR EDİLİYOR

Yeni alınacak test kitlerine ödenecek meblağ Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla test kitlerinden en az 5 kat kâr edildiği de, resmen belgelenmiş oldu.

Daha önce benzer haberler çıkmış, yetkililer dövizi bahane göstererek kâr edilmesinin söz konusu olmadığını savunmuştu.

PCR/Antijen testleri sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen laboratuvar, sağlık kuruluşu ve eczanelerde PCR için 100 TL ve Antijen için 40 TL ücret alınarak yapılıyor.

Yeni alınacak 250 bin test kiti 15 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de şu şekilde yayımlandı:

”Bakanlar Kurulu, “Covid-19 Genel Salgın Hastalık” kapsamında halkımıza verilmekte olan sağlık hizmetlerinin yeterliliğinin ve devamlılığının sağlanabilmesi ve toplum ile sektör taramalarının kesintisiz olarak devam edebilmesi için gereksinim duyulup ivedilikle temini gereken 100,000 adet Covid-19 Antigen Test Kiti (Rapid Antigen Kitleri) ve 150,000 adet PCR Test Kiti ve Setlerinin KDV dahil toplam 4.947.000 TL karşılığında, Bakanlar Kurulunun almış olduğu E.S.(K-I)819 2021 sayı ve 21.6.2021 tarihli kararı ile “Covid-19 Genel Salgın Hastalık Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Yapılacak Mal Alımı İhalelerinde Kamu İhale Yasası Kurallarının Altı Aylık Bir Süre İçin Uygulanmamasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname”nin 4’üncü maddesi uyarınca, T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren USHAŞ firmasından, Maliye Bakanlığı 2021 Mali Yılı Bütçesi altında yer alan ve T.C. Yardımları ile finanse edilmesi öngörülen 07-02-01-1-2-44-3-06-9-9 01 “Corona Virüsü ile Mücadele Giderlerine Katkı Projesi” hesabına mahsuben temin edilebilmesi hususunda Sağlık Bakanlığının yetkili kılınmasına karar verdi.”

Kaynak: MYKibris.com

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.