HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

İngiltere’nin Kıbrıslı Türk Başkonsolosu MasterChef’e konuk oldu

78

İsveç Başkonsolosluğunda yapılan son etap yarışında jüri üyesi olan başkonsoloslar sevdikleri Türk yemeklerini açıkladılar. İngiltere Başkonsolosu Türk asıllı Kenan Poleo sempatikliği ile dikkat çekti.

Diğer konsoloslarla birlikte yarışmacıların hazırladıkları yemeklere tadım yaparak puan veren Kenan Poleo, Türkçe konuşması ve sempatik tavırlarıyla izleyiciler arasında merak konusu oldu.

Jüri üyeleri de İsveç, İtalya, Almanya, İngiltere ve Danimarka başkonsolosları oldu. Danimarka Başkonsolosunun en sevdiği yemek mantı ve pide olurken, İngiltere Başkonsolosu Poleo’nun yemek bilgisi de şaşırttı.

Aslen Kıbrıs Türkü olan Kenan Poleo, annesinin programı izlediğini en çok romantik Türk dizilerini sevdiğini söyledi. Ailesinin 1950’lerde Kuzey Kıbrıs’tan İngiltere’ye göç ettiğini belirten Kenan Poleo, en sevdiği yemeğin lahmacun, bamya, iskender ve patlıcan olduğunu söyledi.

Almanya İstanbul başkonsolosu döneri sevdiğini belirtirken, İtalya başkonsolosu ise Türk yemeklerinin hepsini çok sevdiğini ama en çok böreği beğendiğini söyledi.

Konuk olduğu MasterChef yarışmasında ismi, Türkçesi ve Türk yemeklerini yakından takip etmesiyle izleyicilerin beğenisini kazanan İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo yarışmaya katılmanın heyecan verici olduğunu belirtti.

İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz hafta İngiltere’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo’yu ağırlamıştı.

Bu görüşmede Poleo, kendine has uslubuyla Türkçe konuşması, sevgiyle karşılanmış sosyal medyada gündem olmuştu.

KENAN POLEO KİMDİR?

Peki Kenan Poleo Kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Detaylar haberimizde…

İşte Kenan Poleo hakkında merak edilenler…

Kenan Poleo çok kısa bir zaman önce İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu ve Doğu Avrupa ve Orta Asya Ağı (EECAN) Ticaret Müsteşarı olarak göreve başladı.

İstanbul’a atanmadan önce, Birleşik Krallık Avrupa Ticaret Müsteşarı Yardımcısı olarak Almanya’nın başkenti Berlin’de görev yapan Poleo, Birleşik Krallık hükümeti içerisinde; AB Enerji ve Çevre Mevzuatları Genel Müdür Yardımcılığı, Birleşik Krallık Üretim Stratejisi Genel Müdür Yardımcılığı ve Kimyasal Maddeler Sektörü ve Afet Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı gibi birçok üst düzey görevde bulundu.

Birleşik Krallık hükümeti için çalışmaya başlamadan evvel, Ulusal Sıhhat Sistemi’nde (NHS) evvel pratisyen sonra yönetici olarak çalışan Kenan Poleo, cinsel sıhhat, HIV/AIDS, göçmen ve evsiz sıhhati ve siyahlar ve etnik azınlık topluluklarından gelen şahısların sıhhat muhtaçlıklarının karşılanması üzere alanlarda vazife aldı. Birmingham Üniversitesi’nde Doğu Akdeniz Tarihi kısmını tamamlayıp, Londra Üniversitesi’nde Türk Çalışmaları (Türkoloji) alanında yüksek lisans yaptı.

ANNEM EMİNE VE BABAM HASAN, KIBRIS’TAN LONDRA’YA GELDİK

Kenan Poleo, sosyal medya hesabından İngilizce ve Türkçe yaptığı paylaşımda, kendisi hakkında merak edilenleri yanıtladı. Paylaşımında ailesinin kökeni ve Türkçeyi nasıl düzgün konuşabildiği ile ilgili soruları yanıtladı. Türkçeyi büyükanneleri Rabia ve Fatma ve dedesi Mehmet’ten öğrendiğini söyleyen Kenan Poleo sempatik tavırlarıyla dikkat çekti.

“Merhaba, ben Kenan. Harika bir şehir olan İstanbul’da ikinci haftanın tadını çıkarıyorum” diyerek sözlerine başlayan Başkonsolos Kenan Poleo, “Pekçok kişi kökenimi, aslen nereli olduğumu nereli olduğumu soruyor. İngiliz miyim, Türk müyüm hatta İspanyol muyum? Yüzde 100 Britanyalıyım. Londra’da doğdum.” dedi.

Videonun sonraki dakikalarında Kıbrıs Türkü olan ailesinden bahseden Başkonsolos, “Annem Emine ve babam Hasan, 50’li yıllarda Kıbrıs’tan Londra’ya gelmişler. Burada tanışıp aşık olup evlenmişler. İki ablam var. Filiz ve Gonca. Birbirine bağlı çok bağlı bir aileyiz. Türkçe’yi büyük annelerim Rabiye ve Fatma ve dedem Mehmet’ten öğrendim. Soyadım Poleo, Mehmet dedemin takma adından geliyor.

İşte böyle yüzde 100 Britanyalım ve Londralıyım ama Kıbrıs kökenliyim.” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.