HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

İster Kıbrıs’tan ister Türkiye’den olsun, isteyenle tartışmaya hazırım

28

Bakanlar Kurulu, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başbakanlığında döneminde 14 Nisan 2022’de Ankara’da imzalanan “2022 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”nı ve eklerini geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımladı ve Cumhuriyet Meclisi’nin bilgisine sunulmasına karar verdi.

 

Anlaşmaya başta muhalefet partileri olmak üzere bazı kesimlerden eleştiriler gelmeye devam ediyor.

“İÇ TÜZÜK KONUSUNDA BÜYÜK HASSASİYET GELİŞTİRENLER, ANAYASA KONUSUNDA SESİNİ ÇIKARMADI”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı UBP milletvekillerinin iç tüzük konusunda “büyük hassasiyet geliştirdiğini” belirterek, “İç tüzük konusunda büyük hassasiyet geliştirenler, Anayasa konusunda sesini çıkarmadı” dedi.

Protokolü isteyenle televizyon önünde tartışmaya hazır olduğunu kaydeden Erhürman, “Türkiye buraya yağmur gibi para yağdırıyor diye bir şey yok, rakamlar ortadadır” şeklinde konuştu.

“İSTEYENLE TARTIŞMAYA HAZIRIM”

Erhürman, “İster Kıbrıs’tan, ister Türkiye’den olsun, isteyenle tartışmaya hazırım. Bu toplumun bunları bilmesi gerekiyor. Bu, anayasal düzenin değişmesi anlaşmasıdır” diye konuştu.

Ekonomik ve mali konularda dış kaynağa ulaşabilecek iki adresten birinin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ifade eden Erhürman, “Hiç kimse dış kaynak da alıyoruz diye özgüveninde bir zedelenme hissetmesin. Pandemi döneminde AB’nin dev ülkeleri dış kaynağa ihtiyaç duydu. Her ülke dış kaynak ihtiyacı hisseder” dedi.

Erhürman, katıldığı televizyon programında, Erhürman, “Gıda enflasyonumuz yüzde 105’i gördüyse, yüzde 90 enflasyon yaşıyorsak, bu durup durduğu yerde mi oldu? Esas itibariyle bize yansıyan TL’nin değer kaybıdır” diye konuştu.

İthalata bağımlı bir ülke olmaktan kaynaklı TL’nin değer kaybının ülkeyi daha çok etkilediğini belirten Erhürman, TC ile söz konusu durumu konuşup bir destek talep etme zorunluluğunu hatırlattı.

Protokolün gerçek değerinin 2 milyar 150 milyon TL olduğuna dikkat çeken Erhürman, zannedildiği gibi bir paranın ortada olmadığını kaydetti ve protokolün bir milyarının askeri harcamalara gittiğini söyledi.

Erhürman şöyle devam etti:

“2020’den devreden kısımlarda, 1 milyar 208 milyonluk alt yapının ihalesi Ankara’da açılacak. Lefkoşa’da açılan ise 12 milyon. İhale burada açılsa, 60-70 sektör de etkilenir. Bu paranın yansıması 3 katı olur. Bu işin maddi tarafıdır. İnsanlarımızda yaratılan algı, Türkiye buraya yağmur gibi para yağdırıyor. Böyle bir şey yok, rakamlar ortadadır.”

“Sendikal haklar sınırlandığında, KKTC kalkınacak mı?” diye soran Erhürman, protokolde yer alan bazı maddeler hakkında eleştirilerde bulundu.

Protokolde yer alan “tüm maaş ödemelerinden vergi ve primlerin tahsil edilmesi sağlanacaktır” maddesi hakkında da konuşan Erhürman, şöyle devam etti:

“Maaşlardan zaten tahsil ediliyor. Sunat Bey kürsüden, ‘benim bildiğim kadarıyla zaten maaşlardan vergi alınıyor’ dedi. 13’üncü maaştan emin olmadığını söyledi. Olgun Bey ise, ‘bu maddenin fazladan yazıldığını’ söyledi. Sunat Bey daha sonra, ‘13’üncü maaştan da prim alınacağını’ ifade etti.”

 

Kaynak MYK Haber
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.