HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Kulisler hareketlendi: Kabine yeniden değişiyor

1.679

Haber: İrşad Esen

12 Mayıs Perşembe günü kurulan Ünal Üstel başbakanlığındaki UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin Bakanlar Kurulu’nda yeni bir değişikliğin hazırlıkları yapılıyor.

Siyasi kulislerde konuşulanlara göre, üç bakan görevden alınacak ve yerlerine yeni isimler atanacak.

Bakan isimlerini teyit edemediğimiz için yayımlamıyoruz.

Görevden alınacak bakanların, yönetim olarak etkisiz kaldığı öne sürülse de, parti içi dengelerden dolayı değişiklik yapılacağı apaçık.

Daha 3 ay önce bakanlık koltuğuna oturan isimlerin görevden alınmaya çalışılması bu ihtimali güçlendiriyor

Devamlı hale gelen bu değişikliklerin tartışma yaratması bekleniyor.

Hükümet kanadı, kabinede bir değişiklik çalışmasının yapıldığını kabul etmeyebilir.

Dönemin Maliye bakanı Sunat Atun yerine başka bir ismin göreve atanacağı haberleri çıkmıştı ve bu haberler açıkça yalanlanmıştı. Fakat bir kaç gün sonra bakan değişmişti.

 

Seçimlerin üzerinden 7 ay gibi bir süre geçmesine rağmen 3 hükümet değişti ve farklı zamanlarda bakan değişikliği yapıldı.

Mevcut Bakanlar Kurlu Üyeleri:

 • Başbakan Ünal Üstel
 • Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu
 • Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP)
 • Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu
 • Maliye Bakanı Alişan Şan
 • İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler
 • Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı (YDP)
 • Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu
 • Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz
 • Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy

SEÇİMLERDEN BUGÜNE NELER YAŞANDI?

23 Ocak’ta yapılan erken genel seçimleri UBP yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yüzde 32,4, Demokrat Parti (DP) yüzde 7,41, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı.

Bu sonuçlara göre 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti.

 1. Sucuoğlu Hükümeti

23 Ocak seçimlerinin ardından ilk hükümeti UBP-DP-YDP partileri 21 Şubat’ta kurmuş 3 Mart’ta güvenoyu alarak göreve başlamıştı.

Fakat kısa bir süre sonra Atun ile ters düşen Başbakan Sucuoğlu, Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden alma yazısını, daha sonra da hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunmuş, Tatar da 20 Nisan’da Atun yerine hükümetin istifasını kabul etmişti. Böylelikle hükümetin ömrü 59 gün ancak sürebildi.

Bu sürede Çalışma Bakanı olan Oğuzhan Hasipoğlu görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Ayrıca Dışişleri Bakanı olan Hasan Taçoy, görevden alınarak Çalışma Bakanı oldu, Tahsin Ertuğruloğlu ise yeniden Dışişleri Bakanı oldu. Tüm bu değişikliklerin nedeni olarak Türkiye işaret edildi. Fakat iki taraftan da bu yönde bir açıklama yapılmadı.

2. Sucuoğlu Hükümeti 

ORTAKLAR ÇEKİLDİ, 5 GÜNLÜK HÜKÜMET YIKILDI

20 Nisan’da hükümetin istifasının ardından hükümeti kurma görevi yeniden UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na verildi.

25 Nisan Pazartesi günü kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümetinin hükümet programı yine aynı gün Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda okunarak, perşembe günü de tartışılması için Meclis Genel Kurulu’nun gündemine getirildi. Fakat muhalefet partilerinin oturuma katılmamasından dolayı buna gerek kalmadı.

Kurulan yeni hükümetin 30 Nisan Cumartesi günü güven oyu almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Cuma gecesi hükümeti oluşturan iki parti olan Demokrat Parti ile Yeniden Doğuş Partisi ”Sucuoğu’nun 100 günlük eylem planını imzalamamasını öne sürerek” hükümette yer alamayacaklarını açıkladı.

Böylelikle bu hükümetin ömrü 5 gün sürdü.

30 Nisan Cumartesi günü ise Başbakan Faiz Sucuoğlu hükümetin istifasını vererek süreci resmen sona erdirmek zorunda kaldı.

Bu hükümette Sunat Atun yerine Olgun Amcaoğlu getirilmişti.

3. Üstel Hükümeti
 ATUN TEKRAR BAKAN, SAĞLIK VE İÇİŞİLERİ DEĞİŞTİ

UBP kendi içerisinde kriz yaşadı ve Sucuoğlu’nun Türkiye tarafından istenmediği izlenimi yaratıldı.

Genel Başkan Faiz Sucuoğlu ile UBP yöneticileri Başbakanlık görevini, partinin abisi konumundaki Ünal Üstel’e verilmesini uygun buldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan 9 Mayıs’ta hükümeti kurma görevini alan Ünal Üstel, DP ve YDP ile 12 Mayıs’ta hükümeti kurduğunu açıkladı.

Üstel’in açıkladığı Bakanlar Kurulu’nda en dikkat çeken isim ise hükümetin yıkılmasına neden olan Sunat Atun ismi oldu.

Ayrıca Üstel hükümetinde, İçişleri ile Sağlık Bakanları da değişti. Kutlu Evren’in yerine Ziya Öztürkler İçişleri Bakanlığı koltuğuna otururken, Ali Pilli’nin yerine ise İzlem Gürçağ Altuğra getirildi.

Atun gitti, Şan geldi

Temmuz ayında ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileri ve beraberinde yapılan ihalesiz akaryakıt alımları tartışmalara yol açmış başta Başbakan Ünal Üstel olmak üzere, hükümet içerisinde huzursuzluk çıkarmıştı. Bunun üzerine 26 Temmuz’da Maliye Bakanı Sunat Atun’un istifa etmesiyle yerine ise yine UBP Milletvekili olan Alişan Şan atandı.

UBP’ye 8, DP ile YDP’ye birer bakanlık

Kabinede, üçlü hükümetin büyük ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP) 8, küçük ortakları Demokrat Parti (DP) ile Yeniden Doğuş Partisi (YDP) birer bakanlıkla yer alıyor.

UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin 29 milletvekili bulunuyor.

 • Haberin tamamı veya bir kısmı kaynak gösterilmeden farklı bir yerde yayımlanamaz.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.