HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Muhalefet katılmayınca, programının görüşülmesine gerek kalmadı

42

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Ünal Üstel’in Başbakanlığında kurulan UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin programının görüşülmesi amacıyla toplandı.

Ana muhalefet partisi CTP ile muhalefet partisi HP’nin katılmadığı Genel Kurul’da programla ilgili söz alan olmadı.

Hükümet programı üzerine hiçbir milletvekilinin söz almaması üzerine görüşmeler tamamlandı ve hükümet programı görüşülmeden genel kurul toplantısı bitti.

Meclis Başkanı Zorlu Töre, hükümet programı üzerine söz isteyen milletvekili olmadığından görüşmelerin tamamlandığını söyledi ve oturumu kapattı.

Programla ilgili güven oylaması, 18 Mayıs Çarşamba günü yapılacak.

GÜVENOYU İÇİN 26 GEREKİYOR

23 Ocak’ta yapılan erken genel seçimleri UBP yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yüzde 32,4, Demokrat Parti (DP) yüzde 7,41, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı.

Bu sonuçlara göre 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti.

UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin 29 milletvekili bulunuyor. Hükümetin güven oyu alması için 26 milletvekilinin ”Evet” oyu kullanması gerekiyor.

HÜKÜMET 12 MAYIS’TA KURULDU

KKTC’nin 28’nci hükümeti olan UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti, 12 Mayıs’ta UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel başkanlığında kurulmuştu.

Ortaklarının güven oylaması öncesi desteğini çektiği bir önceki hükümetin Başbakanı Faiz Sucuoğlu ile Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Kutlu Evren, yeni kabinede yer almayan isimler olmuştu.

UBP Lefkoşa Milletvekili Olgun Amcaoğlu, yeni hükümette atandığı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevinden dün önce azlini istemiş, Başbakan Ünal Üstel ile görüşmesinin ardından görevinin başında kalacağını açıklamıştı.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.