HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Oscar adayları açıklandı

317

24 daldan oluşan 2019 yılı Oscar adayları açıklandı. Netflix yapımı Roma en iyi film ve yönetmen dahil 10 dalda aday gösterildi. The Favourite filmi de 10 adaylıkla Oscar’ın en öne çıkan yapımlarından oldu.

En iyi film dalında beklendiği üzere Netflix yapımı Roma adaylar arasında yer aldı. En iyi filmin diğer adayları , Bir Yıldız Doğuyor (A Star is born), Black Panter, Vice, Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman), Bohemian Rhapsody, Green Book ve The Favourite şeklinde sıralandı.

En iyi yönetmende Spike Lee ve Alfonso Cuaron yarışacak

En iyi yönetmen dalında ise Spike Lee (BlacKkKlansman), Alfonso Cuaron (Roma), Pawel Pawlikowski (Cold War), Adam McKay (Vice), Yorgos Lanthimos (The Favourite) yarışacak.

Oyuncu Bradley Cooper yönetmenliğini yaptığı filmle en iyi erkek oyuncu adayı

2019 Oscarları için en iyi erkek oyuncu dalında Bradley Cooper, yönetmenliğini de yaptığı Bir Yıldız Doğuyor (A Star Is Born) filmindeki performansı ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

Vice filminde Amerika Birleşik Devletleri (ABD)eski Başkan yardımcılarından Dick Cheney’i canlandıran Christian Bale, At Eternity’s Gate filminde ünlü ressam Vincent Van Gogh’u canlandıran Willem Dafoe, Bohemian Rhapsody filminde ünlü İngiliz müzik grubu Queen’in solisti Freddie Mercury’e hayat veren Rami Malek ve Green Book filminde İtalyan asıllı bir Amerikalı özel şoförü canlandıran Viggo Mortensen en iyi erkek oyuncu Oscarı’nı kazanmak için yarışacak diğer isimler oldu.

En iyi kadında müzisyen Lady Gaga aday

Bir Yıldız Doğuyor da müzik kariyerine yeni adım atan bir kadını canlandıran ünlü Amerikalı şarkıcı Lady Gaga en iyi kadın oyuncu adaylarından birisi oldu.

91. Oscar ödüllerinde Yalitzia Aparicio (Roma), Glenn Close (The Wife), Olivia Colman (The Favourite)ve Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?) diğer adayları oluşturdu.

Meksika’dan Japonya’ya en iyi yabancı film Oscar adayları

Capharnaüm (Lübnan), Cold War (Polonya), Never Look Away (Almanya), Roma (Meksika), Shoplifters (Japonya) en iyi yabancı film dalında aday olan filmler oldu.

Türkiye’de Arakçılar adıyla bilinen Japon yönetmen Hirokazu Kore-ed’nın filmi Shoplifters Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye almıştı.

Cuaron en iyi görüntüye de aday

Roma filmi ile en iyi yönetmen Oscar’ına aday olan Alfonso Cuaron, en iyi görüntü yönetmeni adayları arasında da yer aldı. En iyi görüntü Oscar’ı için Matthew Libatique (A Star Is Born), Lukasz Zal (Cold War), Robbie Ryan (The Favourite), Caleb Deschanel (Never Look Away) de aday oldu.

Oscar’ın öne çıkan dallarında adaylıklar şu şekilde sıralandı:

En iyi özgün senaryo Oscar adayları

(The Favourite)Deborah Davis, Tony McNamara

(First Reformed) Paul Schrader

(Green Book) Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

(Roma) Alfonso Cuarón

(Vice) Adam McKay

En iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar adayları

Mahershala Ali (Green Book)

Adam Driver (BlacKkKlansman)

Sam Elliott (A Star Is Born)

Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)

Sam Rockwell (Vice)

En iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar adayları

Amy Adams (Vice)

Marina de Tavira (Roma)

Regina King (If Beale Street Could Talk)

Emma Stone (The Favourite)

Rachel Weisz, (The Favourite)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.