HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Petrol düştü, indirim unutuldu!

149

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,27 dolardan işlem görüyor.

Fakat bu düşüşe rağmen Kıbrıs’ta yakıt fiyatları yüksek oranda.

Ülkede, kurşunsuz 95 oktan benzin 20,75 TL’ye, 98 oktan benzin 21,06 TL’ye Euro Diesel 23,99 TL’ye, gazyağı ise 23,70 TL’ye satılıyor.

12 Ağustos’ta yapılan son zamda brent petrol 100 dolar seviyelerinde iken, dolar kuru ise 17.93 TL’den seyrediyor.

Dün 95,95 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,34 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün 91,50 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 87,47 dolardan alıcı buldu.

Dolar kurunda ise son zamma göre bir değişiklik yaşanmadı.

Petroldeki bu rahatlama pompalara henüz yansımadı.

Ekonomi ve Enerji bakanlığı bir açıklama yapmadı.

PETROL ÇOK DÜŞTÜ

Fiyatlardaki artışta, ABD’nin petrol ve benzin stoklarında beklenenden fazla düşüş gerçekleşmesi etkili oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 448 bin varil düşüş tahmin edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 117 bin varil azalacağı yönünde.

Uzmanlar, ABD benzin stoklarında art arda ikinci kez haftalık düşüş yaşanmasının petrol talebinin güçlü devam ettiğinin göstergesi olduğu görüşünde. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri bugün açıklanacak.

Öte yandan, yatırımcılar İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için müzakerelerdeki gelişmeleri takip ediyor. Avrupa Birliği’nin İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasına yönelik teklifinin kabul edilmesi durumunda piyasaya daha fazla petrol girebileceği öngörülüyor.

Brent petrolde teknik olarak 93,02 ile 92,34 dolar aralığının direnç, 93,93 ile 94,38 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

HER GÜN DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİYOR…

Akaryakıt fiyatları ise tedarikçi firmaların zarar etmemesi üzerine belirleniyordu. Yani firmalar, akaryakıtı bir hafta önce satın almışsa ve bir hafta içerisinde petrol fiyatları veya dolar kuru düşmüş olsa bile yakıt fiyatlarında indirim yapılmıyordu. Gerekçe ise ”özel olan bu firmaların” zarar etmesini engellemekti.

Hükümet, Akaryakıt Yasası’nda 14 Mart’ta yaptığı değişikle, akaryakıt fiyatlarında her gün değişiklik yapabilmenin önünü açmıştı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.