HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Saner Hatay’da… Kuzey Kıbrıs neden bir Dubai olmasın? – GÖRÜNTÜLÜ

55

Türkiye ziyaretleri kapamında temaslarda bulunduğu Adana’dan Hatay’a giden Başbakan Saner, ziyarete gittiği Payas ilçesinde, belediye binası girişinde Payas Belediye Başkanı Bekir Altan tarafından karşılandı.

İrşad Esen’in haberi

Saner, Belediye Başkanı Altan’dan ilçe hakkında bilgi aldı. Başkan Altan, Saner’e çeşitli hediyeler verdi.

Saner, daha sonra Mimar Sinan tarafından 1574 yılında yaptırılan Payas ilçesindeki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

SANER, TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ.

Başbakan Saner, ziyarette yaptığı açıklamada hedefimiz KKTC’nin tümüyle serbest bölge olmasıdır dedi.

BAŞBAKAN SANER’E BİLGİ VERİLDİ

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetimi tarafından kapıda karşılanan Başbakan Ersan Saner’e bölge ekonomisi hakkında İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter tarafından bilgi verildi.

Rakamlar dikkate alındığında Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlenmesini arzu ettiklerini belirten Muhsin Yeter; “İki ülke arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için birbirimize her konuda öncelik tanımamız ve birlikte çalışmamızda yarar olduğunu düşünmekteyiz” dedi.
Yeter, iş insanlarının karşılıklı olarak yatırım yapmasının da önemine vurgu yaptı.

BAŞBAKAN SANER: KKTC NEDEN DUBAİ OLMASIN?

Başbakan Ersan Saner de, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter’e bilgiler için teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ağırlıkla hizmet sektörüne dayalı faaliyet gösterdiğine işaret eden Saner, Bilişim sektörüne ait AR-GE çalışmalarının yapılması, yazılım sektörü ve buna bağlı olarak teknolojik ürünlerin geliştirilmesi için çok ciddi bir çalışma temposu içerisinde olduklarını söyledi.

Saner 2022’de Kuzey Kıbrıs’a Serbest Bölge kurulması girişimlerimiz var. Burada hedefimiz farklı bir vizyon ortaya koyarak Kuzey Kıbrıs’ın neden bir Dubai neden bir Singapur olmasın diyoruz. Biz de sizleri Kuzey Kıbrıs’a bekliyoruz ve yatırım yapmaya davet ediyoruz. Çünkü İskenderun bölgesi bizim tam aradığımız yatırımcı iklimine haiz bir  dedi.

Başbakan Saner şöyle devam etti:

”İskenderun, süreç içerisinde geldiğimde gözlemlediğim kadarı ile, bölgede teknoloji transferi geliştiren, bu konuda tecrübesi bulunan ve sermaye transfer edebilen bir yapıya sahiptir. Ben İskenderun’da bunu çok net görüyorum. Bizler de şu anda Gazi Mağusa’da yeni bir organize sanayi bölgesi düzenliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki ortaklarla Ortadoğu başta olmak üzere, Avrupa Birliği pazarına kolaylıkla entegre olabiliriz. Yeşil Hat Tüzüğü buna imkan tanıyor. Sadece savaşı politik arenada değil, ekonomik arenada verdiğimizde bunun mümkün olacağını düşünüyoruz. Sizlerin de bu konularda oraya, turizm, eğitim ve endüstri ticaretini de geliştirirsek inanıyorum ki çok daha başarılı oluruz. Bu konularda. Özellikle yazılım ve bilişim konularında dünya çapında iş yapabilecek arkadaşlarımız mevcut. Temennimiz bu ilişkilerin artarak devam etmesidir.”

SANER, GAZİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliğinde konuşan Saner, gazilerin gününü kutladı.
Kıbrıs gazilerini gördüğü için duygulandığını dile getiren Saner, Kıbrıs Türk halkının selam ve sevgilerini getirdiğini belirtti.

Başbakan Saner, İskenderun ilçesinde gazilerle bir araya geldi.

 

Başbakan Ersan Saner, İskenderun sahilinde bulunan Kıbrıs Barış Harekatı şehitlerinin isimlerinin bulunduğu anıtı ziyaret etti.

 

Başbakan Ersan Saner, İskenderun Limanı ve Demir Çelik Fabrikasında incelemelerde bulundu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.