HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Türkiye 2 jeneratör gönderiyor, herkes birbirini suçluyor…. Türkiye para istemiyor!

65

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kapalı Maraş’a yaptığı tarihi ziyarette 25 megavat gücünde 2 jeneratörün KKTC’ye gönderileceğini açıklamış böylelikle KKTC’nin elektrik ihtiyacını büyük oranda karşılanacağını, Jeneratörlerin dual sisteme sahip olduğu ve hem LNG hem de dizel yakıt ile çalıştığı” belirtilmişti.

İrşad Esen’in haberi:

Aradan geçen bir yıl gibi bir süre sonra Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 21 Kasım 2021 tarihinde Türkiye’deki temasları çerçevesinde, ”Türkiye’nin dizel ve doğal gazla çalışabilen 25 megavat gücünde 2 jeneratörün KKTC’ye göndereceğini” açıklamıştı.

 

GEÇEN HAFTA İLK RESMİ ADIM ATILDI…

Bakanlar Kurulu geçtiğimiz hafta aldığı kararla, Teknecik Elektrik Santralindeki üretimi çeşitlendirmek ve santralin kurulu gücünü artırmak üzere, T.C. Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) uhdesinde bulunan 2×25 MW Mobil Treyler Gaz Türbini santralının Teknecik Santrali’ne tesis edilmesine yönelik, sözleşme metninin imzalanabilmesi için Kurum Genel Müdürü Gürcan Erdoğan’ı yetkilendirmişti.

 

EL-SEN BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ: ”ÜLKEYE SOKMAYIZ”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Kubilay Özkıraç bu jeneratörlerin karşılığında kira ücreti ödeneceğini iddiaa ederek, ülke sokmayacaklarını açıkladı.

ATUN ARIKLI’YI SUÇLADI: ”SENEDE 2 MİLYON DOLARLIK KİRALAMA YAPTI”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Dönemin bakanı Erhan Arıklı’nın Türkiye Elektrik Üretim Anonim Şubesi ile 2 adet 25’er megavatlık jeneratör alımı için 5 yıllığına senede 2 milyon dolarlık kira sözleşmesi imzaladığını, sürecin Bakanlar Kurulu’na gitmeden işlediğini iddia etti. Atun, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun süreci doğru yönettiğini fakat Arıklı’nın süreci doğru yönetmediğini de öne sürdü.

”MALİYETİ KARŞILAYAMAYACAĞIMIZI SÖYLEDİK”

Göreve geldikleri zaman jeneratörlerin maliyetini karşılayamayacaklarını Türkiye’ye ilettiklerini ifade eden Atun, “Kıbrıs işlerinden sorumlu Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ile Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bütçesi’nden bu karşılandı. jeneratörleri bize tahsis ettiler” dedi.

Kıb-Tek’in kira bedeli ödememesi için sözleşmeye maddeyi koydurduklarını kaydeden Atun, ”Jeneratörleri kurumun ödemesi durumunda kilovat başı 20 kuruşluk ek maliyet de oluşacaktı. Bu, pahalılık olarak yansıyacaktı” dedi.

ARIKLI: ATUN YANLIŞ BİLİYOR, ÜCRET ÖDENMEYECEK

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Erhan Arıklı ise ”Atun yanlış biliyor” dedi.

Arıklı, açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

”Konunun özeti şu şekildedir: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan 15 Kasım 2020’de KKTC ye yaptığı ziyarette KKTC’ye 2 adet mobil jeneratör hibe edildiğini söylemişti. Sonrasında biz hükümete geldiğimizde de 29.4.2021’de Türkiye Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile bir protokol imzalayarak bu konuyu bağlamıştık. Protokolde jeneratörler için belli bir kira bedeli konulmuştu. Sayın Bakan bize bu jeneratörlerin EİAŞ’a ait olduğunu ve bunların ücretsiz verilmesi teknik olarak imkansız olduğunu bunun için protokole belli bir miktarda kira bedeli konulduğunu ama bu kira bedelinin Türkiye kaynaklarından karşılanacağını söylemişti.”

Arıklı, ”Nitekim bizim görevde olduğumuz 2.9.2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cunhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ile Türkiye Enerji Bakanı Sayın Fatih Sönmez arasında imzalanan protokolde bu kira bedelinin Türkiye tarafından karşılanacağı ve Kıb-Tek’e herhangi bir maliyet yüklenmeyeceği karara bağlanmışt” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.