HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Üniversite öğrencileri için 45 bin doz aşı ayrıldı

79

Başbakan Ersan Saner, Ekonomik Örgütler ile  Ekonomi Kurul toplantısında bir araya geldi.

Tarafların toplantıda ekonomiyle ilgili pozisyonlarını anlattığı ve konuşulanları kendi içlerinde değerlendirecekleri ifade edildi.

Başbakan Ersan Saner ekonomik örgütler ile yaptığı görüşmeden sonra açıklama yaptı. Başbakan, Ticaret Odası ve Otelciler Birliği’nin eğitim ve turizm sektörü ile ilgili görüşleri dinlediklerini söyledi.

Saner şunları ifade etti:

“Gerek turizm gerekse eğitimde 500 bin Sinovac aşıya ulaşma irademizin ortaya konulduğunu ifade ettik. Hem turizm hem de eğitim sektöründe çalışanların aşılandığını paylaştık. Ülkeye gelecek. olan tüm 3. Dünya ülke vatandaşlarının aşılanacağını, buna 45 bin doz aşı ayrıldığını belirttik. Aşılı olacak olan öğrenciler normal hayata devam edeceğini, aşısız gelenlerin DSÖ tarafından belirlenen karantina şartlarında karantinada kalacağını ifade ettik.

Turizmde ise çift aşılı her dünya vatandaşı ülkemizi ziyaret edebilecek. Sadece kırmızı ülke olarak bilinen ülkelerden gelenler karantinada tutulacak.

Ercan’dan gelen yolcuların % 80’inin çift aşılı olduğu bilgisini örgütlere verdik. Otelciler Birliği’nin tek aşılı yolcuların ülkeye girişi ile ilgili önerisi Üst Kurul’da konuşulacak”

Gürcafer: “Kasa bomboş”

Toplantının ardından Başbakanlık önünde basına açıklama yapan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer toplantıda hükümet ve ekonomik örgütlerin ekonomik sıkıntılarını anlattığını ifade etti.

Gürcafer, “Biz çantadan tavşan çıkması beklentisi ile girmedik. Hükümetin elinde sihirli değnek olduğu beklentisi ile gitmedik.  Her iki taraf da çok sıkıntılı. Siyaset yorgun, ülke yönetimi yorgun, bunu demokrasi temizler. Demokrasi için de seçime gitmek gerekir. Parlamentonun yenilenmesi gerekir. Sayın Başbakan’a bunu söyledim. Benim iddiam ülkenin önünün seçimle temizlenebileceğini söylüyorum” diye konuştu.

Gürcafer Ekonomik Örgütlerin kendi arasında bir değerlendirme yapacağını kaydetti. Gürcafer “Ben bu toplantıdan bir çözüm çıkmayacağını biliyordum. Çözüm pandemiden çıkışı kapsamı olarak planlamakla olur, bunu yapabilecek bir yapı yoktur” şeklinde konuştu.

İşverenin sigorta destek primleri ile ilgili bir beklenti olduğunu ifade eden Gürcafer “Hiç olanak varsa en azından küçüklere verilsin diye bir öneri yaptık ama kasa bomboş” dedi.

Başbakanlık’ta yer alacak toplantı saat 16:00’da başladı, 17.45 sıralarında sona erdi.   Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nden üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda, Covid -19 ile mücadele devam ederken sektörlerin sıkıntılarının nasıl aşılacağı ve Devlet’in sigorta primlerine yapacağı destek ele alındı. Başbakan Saner, geçtiğimiz Perşembe günü,  ekonomik örgütleri bugün yapılacak Ekonomi Kurulu toplantısına çağırmıştı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.