HABER PORTALI
Kıbrıs'n Dijital Haber Platformu

Üzerinde çalışıyoruz: Döviz kuru sabitlenecek

73

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bakanlık bütçesine yönelik söz alıp görüş ortaya koyan tüm milletvekillerine teşekkür ederek, gerekli notları aldığını ve icraatlarında değerlendireceğini söyledi.

Atun konuşmasında döviz kurlarındaki yüksek artışlara da değinerek kur sabitlemesine gidileceğini belirtti.

Kur sabitlemesinin hangi sektörleri veya alanlarda uygulanacağını açıklamayan Atun, Başabakan Sucuoğlu’nun açıklama yapacağını ifade etti.

Başbakan Sucuğlu ise dün Meclis’te yaptığı konusmada bu konuya kısaca değinerek, Çarşamba veya Perşembe gübü bazı kararları açıklayacaklarını duyurmuştu.

SANAYİ BÖLGERİNDEKİ ÇÖPLER…

Atun, sanayi bölgelerine yönelik görüşleri dinlediğini, yeni kurulacak sanayi bölgelerini daha düzenli kurmak için çalışma başlattıklarını, çöp toplamanın belediye sorumluluğunda olduğunu anlattı.

DÖVİZ ARTIŞI…

Döviz artışı ile enflasyonun yükseldiğini, dünya piyasasında taşımacılık alanındaki fiyat artışının da fiyatlara yansıdığını, bunun sorumluluğunun sadece seçim için kurulan hükümete yüklenmesinin doğru olmayacağını ifade eden Atun, milletvekillerinin bakanlık ile ilgili ortaya koyduğu görüşleri değerlendirdi, döviz kuru sabitlemesi gibi taleplerin üzerinde çalışma yapıldığını ve Başbakan’ın bunları açıklayacağını söyledi.

Atun, Türkiye ile ticaretin tam olarak Türk Lirası ile yapılması için gerekli çalışmaların çok süratli bir şekilde yapacaklarını ifade ederek, bu konuyu Türkiye’ye yapacakları ziyarette konuşacaklarını kaydetti.

Kalkınma Bankası’nın tekrardan yapılandırılması için gerekli girişimleri yaptıklarını ve seçim sonrası gelecek hükümete bu çalışmaları bırakacaklarını ifade eden Atun, Türkiye ile imzalanacak ekonomik anlaşmada çok güçlü yapısal planlamalar yapılması gerektiğine işaret etti.

ALIM GARANTİLİ ÜRETİM…

Alım garantili üretimin ülke için büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Atun, bu konuda emek harcayan herkese teşekkür etti. Atun, ekonomiye yönelik alınabilecek kısa vadeli kararların yakın zamanda açıklanacağını ifade ederek, ekonomi ve ticaret alanında tüm ilgili tarafların bir çatı altında birlikte çalışmasıyla olabileceğini belirtti.

KIB-TEK KONUSU…

Enerji konusuna da değinen Atun, elektrik kurumunun herhangi bir alım garantisi vermeyeceğini, Kıb-Tek’in düşük karbon stratejisiyle 2030 yılı hedefine yürüyeceğini, çevreci sürdürülebilir arz güvenliği içinde üretimin sağlanacağını söyledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.